Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  Filters
  Preferences
  Arama

  Rulmanlar

  Rulman Kullanımı ve Bakımı

  Rulmanlar ve yan ürünleri yüksek hassasiyet ile üretilen ve ağır çalışma koşullarına maruz kalan makine elemanlarıdır. Gerçek ömürlerini ve performanslarını kullanım esnasında alabilmek için hem doğru ürün seçimi hem de gerek kullanım gerekse depolanması gibi ön koşulların da sağlanması gerekir.

  Bir rulmandan gerçek ömrünü almak için kullanmadan önce iyi muhafaza etmemiz, temiz bir alanda montajını gerçekleştirmemiz, monte edilen alanın çalışma yerinin toz çapak vb. yabancı maddelerden uzak olması, montaj esnasında rulmanın zedelenmemesi, monte edildikten sonra ne az ne de çok yağlanması ve yabancı maddelere karşı sızdırmazlığın iyi yapılması gerekmektedir.

  Rulmanlarda Sıcaklık Değerleri

  Rulmanların çalışabileceği maksimum sıcaklık değerini bileziklerin işlenme şekli, kafesin malzemesi, plastik kapak kullanılması ve kullanılan yağlayıcının türü belirler.
  Rulman bileziklerinin ulaşabileceği sıcaklık değerleri sonuna eklenen S1, S2 gibi ekler ile (6224 S1 gibi) gösterilir. Bilezikler ulaşacağı sıcaklığa göre üretim sırasında işleme tabi tutulur.
  Kafes malzemesi tercihi de malzemenin kendi dayanma sıcaklığı açısından rulmanı etkileyecektir. Örneğin polyamid malzemenin çalışabileceği maksimum sıcaklık pirincinkinden düşüktür. Ayrıca standart olmayan uygulamalar için de kullanılabilecek kafes türleri de mevcuttur.
  Gresler veya sıvı yağlayıcıların çalışma sıcaklıkları da kendi içinde değişecektir. Burada bu yağlayıcıların maksimum çalışma sıcaklıkları rulmanın en yüksek çalışma sıcaklığını etkileyecektir.


  Rulmanlar

  Alt Kategoriler